Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
ORLEN Serwis testuje nowe pojazdy wolnobieżne

28-05-2019  

Z myślą o optymalizacji kosztów pojazdów wolnobieżnych oraz w trosce o środowisko naturalne, ORLEN Serwis S.A. rozpoczął projekt pilotażowy testowania nowego pojazdu elektrycznego w ramach Programu Sugestii ​Pracowniczych KAIZEN. W połowie maja pracownicy z Obszaru Techniki odebrali pierwszy pojazd, jego testy potrwają do 15 czerwca.

IMG_4059.JPG

Magazynem energii w testowanym pojeździe jest  bateria trakcyjna (Battery Pack) o pojemności 10 kWh, wykonana w znanej nam z laptopów i smartfonów technologii litowo-jonowej (Li-ion). W przeciwieństwie do tradycyjnych akumulatorów kwasowo-ołowiowych (Lead-acid)  lub niklowo-wodorkowych (Ni-MH), baterie Li-ion charakteryzują się 2-3 razy większą gęstością energii i nie posiadają efektu pamięciowego, dlatego można je podładowywać bez szkody dla ich trwałości. Dużą zaletą baterii Li-ion jest ich mała waga – 82 kg oraz  wysoka żywotność określana ilością cykli (rozładowanie i ładowanie). Podczas gdy baterie kwasowo-ołowiowe wytrzymują od 300 do 450 cykli, żywotność baterii litowo-jonowych sięga nawet 2000 cykli. Różnice te wynikają nie tylko z rodzaju zastosowanego elektrolitu i jego różnej gęstości energetycznej (30-40 Wh/kg w bateriach Lead-acid i 200-260 Wh/kg w bateriach Li-ion), ale również z powodu stosowania w Battery Pack’ach litowo-jonowych układów BMS (Battery Management System). Są to urządzenia, które poprzez stałe monitorowanie parametrów pracy baterii czuwają nad jej właściwą pracą, nie dopuszczając do przegrzania ogniw podczas ładowania lub rozładowania do absolutnego zera.

Testowany pojazd wyposażony jest w kamerę cofania, co pozwala na bezpieczne manewrowanie, a także klimatyzację i ogrzewanie, poprawiające znacznie komfort jazdy. Ponadto pojazd posiada homologacje, co umożliwia ruch pojazdu również poza teren Zakładu Produkcyjnego z poszanowaniem środowiska naturalnego -  bez spalin, wibracji i hałasu.

Po zakończeniu okresu testowego Obszar Techniki podsumuje oceny użytkowników i dokona analizy wyników osiągniętych podczas pracy na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Jeżeli użyteczność pojazdu okaże się zadowalająca, ORLEN Serwis S.A. rozważy możliwość zakupu / leasingu testowanego pojazdu.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN